2024
Pierwsza impreza sezonu to jazda z ,,bardzo grubej rury". RAP 1800 czyli trasa z Warszawy do Szklarskiej Poręby przez Przemyśl i wzdłuż całej południowej granicy. 20 km przewyższeń letnią porą ;-) Było ciężko, nawet bardzo ciężko, ale jak to mówią: Ból przeminie, chwała zostanie". I nowa życiówka, oby tylko na rok ...
2023
Jeszcze mi się nie zdarzyło, aby taka sama pogoda panowała na dwóch z rzędu imprezach ultra. Wysokie wymagania postawił Copernicus Maraton przed jadącymi go bikerkami i bikerami. Temperatura była momentami nawet wyższa niż na widocznej poniżej Silesii i na Starym Mieście w Toruniu dotknęła +40 stopni w cieniu!
Czy kameralny dystans 500 km, chociaż z 6000 metrów przewyższeń i dwoma najdłuższymi w karierze solidnymi podjazdami, może być drogą przez mękę i przeżyciem, które będzie długo gościć w pamięci? Może, pod warunkiem że pogoda bardzo się postara. Tym razem się postarała zsyłając upały na poziomie +35, +38 stopni niejakiego Celsjusza. No i było wesoło...
2022
Imprezą sezonu 2022 był maraton Zachód MRDP z Rozewia do Świeradowa Zdrój. Dystans lekko przekraczający 1000 km z prawie 6 km przewyższeń nie wydawał się zbyt groźny, ale z uwagi na termin zawodów, przypadający już faktyczną jesienią należało do niego podejść z szacunkiem. Nie wolno także było zapominać o lubuskich brukowanych drogach, które o mały włos nie pogrzebały moich szans na osiągnięcie mety. Zapraszam.
Po Wiśle 1200 w zeszłym roku nadszedł czas na jazdę o nazwie Wisełka 500. Jazdę o tyle oryginalną, nietypową i ... rodzinną, bo to była pierwsza impreza jechana z moim synem. Może i nie ostatnia ;-) Pomysł jazdy wyszedł od niego, przygotowania trwały dobre pół roku, a jak się zakończyły sprawdzicie tutaj.
Pierwszą jazdą w stylu ultra sezonu 2022 były zawody o nazwie Baltic Bike Challenge. Impreza terenowo-asfaltowa ze Świnoujścia do Krynicy Morskiej wiodła wzdłuż wybrzeża Bałtyku na dystansie 700 km. Na imprezę namówił mnie debiutujący na takim dystansie Andrzej, także pojechałem w roli ,,trenera" :-) Lekko nie było, ale zakończyło się pomyślnie. I tak to mamy w Elblągu kolejnego ultrasa rowerowego!
2021
Jazdę szlakiem GreenVelo mogę uznać za zakończoną. Odcinek Strękowa Góra-Łomża łączący tą ostatnią z Białymstokiem sprawdziłem solo, fundując sobie przy okazji ponad 400 km wycieczkę. To był drugi tak długi dystans Treka, który miał okazję sprawdzić się i na bruku, i na trylince, na szutrach i w piaskownicy też (tu się nie sprawdził). Bo to GreenVelo jest :-)
Przez długie lata MTB Cube Reaction służył mi jako rower szosowy podczas różnych ultra-jazd. Nadszedł czas, że mógł sprawdzić się w terenie dla niego stworzonym i na oponach dla niego dedykowanych. Wisła 1200, zarówno mu jak i mnie, bardzo przypadła do gustu. Bezproblemowo dotarliśmy na metę w Gdańsku po prawie 127 godzinach przygody nad Wisłą.
Pierwszy długi dystans roku 2021 to Maraton Elbląski, dookoła dawnego województwa elbląskiego. To były same pierwsze razy: pierwszy raz na nowym rowerze taki dystans, po raz pierwszy w limicie czasu i po raz pierwszy w nowej roli - organizatora i sponsora medali. Super :-)
2020
Drugie podejście do Maratonu Północ-Południe było mocno niepewne. Raz, że koronawirus, dwa - mój połamany 1 stycznia łokieć i trzy miesiące przerwy od roweru, a trzy - związana z tym mała liczba przejechanych kilometrów. No, ale skoro się już zapisałem to głupio było rezygnować :-) Trasa po raz pierwszy na tej imprezie przekroczyła 1000 km i prowadziła z Helu do Bukowiny Tatrzańskiej bardzo nieznanymi dla mnie drogami.
Po pierwszej edycji Maratonu Dookoła Dawnego Województwa Elbląskiego nadszedł czas na edycję nr 2. Zgodnie z sugestiami zawodników odbyła się ona na trasie ,,odwróconej" w stosunku do roku 2019. Był to wariant niewątpliwie trudniejszy, gdyż pagórki Warmii i Wysoczyzny Elbląskiej zafundowaliśmy sobie na koniec. Nie przeszkodziło to dwóm bikerkom przejechania całości trasy :-)
2019
Urlopowa jazda roku 2019 przewidywała jazdę ,,odwróconą'' trasą GMRDP ze Świeradowa Zdrój do Przemyśla. W roku 2015 było odwrotnie i było jeszcze trudniej. Teraz skupiłem się na turystyce, a nie na walce z wyśrubowanym limitem czasu. Efekt jest widoczny w galerii :-)
Dwudziestolecie reformy administracyjnej w wyniku której Elbląg stracił status miasta wojewódzkiego jest dobrą okazją do przypomnienia młodszym pokoleniom, że taki obszar istniał kiedyś na mapie Polski. A jazda po jego granicach była dobrą okazją do zaproponowania społeczności elbląskiej jazdy w trybie non stop na dystansie maratonowym. Frekwencja przeszła wszystkie moje wyobrażenia :-)
Termin pierwszej jazdy na długim dystansie w roku 2019 podał kolega Mariusz i zaakceptowałem go z uśmiechem. Cel wycieczki był zaplanowany przeze mnie, a miało to być odwiedzenie geometrycznego centrum Polski i geometrycznego centrum Europy. To pierwsze jest w Piątku koło Kutna, a to drugie w Suchowoli pod Augustowem. Na trasę 1 marca ruszyłem jednak z Robertem ...
2018
W zeszłym roku ostatnią dłuższą jazdą też była wyprawa na ulicę Księżycową. Wtedy była to jedna miejscówka, a teraz na trasie do Warszawy czekały na nas dwa adresy. Wraz z Robertem udało się spokojnie, bez gołoledzi i śniegu dotrzeć w jednym kawałku do celu. Były nawet pączki ;-)
Debiut w maratonie organizowanym przez aktyw forum rowerowego ,,Podróże rowerowe.info'' zaplanowałem już dawno temu, po zobaczeniu startu imprezy w roku 2017. Spodobała mi się idea trasy poprowadzonej bocznymi drogami, z piękną oraz trudną górską końcówką a także kameralną liczbą uczestników. Na trasie nie obyło się bez problemów sprzętowych z tylnym kołem (znowu w tym roku!), ale radości z widoku na Tatry zmącić to nie mogło :-).
Drugi udział w maratonie Pierścień Tysiąca Jezior związany był z ,,odwróceniem'' jego trasy w stosunku do roku 2015, kiedy to pokonałem go po raz pierwszy. Dynamiczna jazda z wiatrem plecy skończyła się dość szybko po uszkodzeniu obręczy tylnego koła, a gdy doszły do tego problemy z silnikiem widmo nieukończenia imprezy pojawiło się na horyzoncie. Happy end jednak był :-).
Pierwsza dłuższa jazda sezonu 2018 była w zamierzeniu kursem powrotnym z Katowic do Elbląga. Wyszło nie do końca tak jak zamierzałem, bo dotarłem tylko do Działdowa. Wychodzi na to, że z piątkiem 13 nie należy zadzierać ;-)
2017
Ostatnią długodystansową jazdą roku 2017 była wycieczka do Mrozów Wielkich pod Ełkiem w ramach akcji zapoczątkowanej przez Roberta, a polegającej na odwiedzeniu wszystkich ulic Księżycowych w Polsce. Nazwa miejscowości wskazuje, że może lepiej byłoby jechać tam zimą, bo droga powrotna do Elbląga była mocnym wyzwaniem :-)
Zupełnie bez historii przebiegła dla mnie tegoroczna edycja MRDP. Szkoda tylko, biorąc pod uwagę nakład sił i środków, że poległem przez dwie głupie szprychy, a raczej godzinę i miejsce w którym radośnie sobie pękły (był środek nocy za Przemyślem). Cóż, szczęście też trzeba mieć na takich imprezach. To co, do trzech razy sztuka w 2021 roku?
Wiślana Trasa Rowerowa była ostatnim długodystansowym testem przed MRDP. Sprawdzeniu podlegała torba boczna, zwana potocznie ,,nerką'', którą zamierzam zabrać dookoła Polski. Kierunek jazdy był nieprzypadkowy, bo jazda wzdłuż Wisły w Roku Wisły jakoś sama się narzucała. Na momentami trudnej trasie towarzyszyła mi śmietanka elbląskiej sceny maratonowej i ogólnie było bardzo wesoło :-)
Sprawdzenie zachodniej trasy Maratonu Rowerowego Dookoła Polski (MRDP) dopełniło kilkuletnie przygotowania logistyczne do tej imprezy, która zaczyna się już 19 sierpnia. Po trasach na północy, wschodzie i południu nadszedł czas na zachód z jego sławnymi brukami województwa lubuskiego. Majówkową jazdę urozmaiciła wielogodzinna mżawka, co sprawiło, że były one jeszcze śliskie. W sierpniu będzie mimo to jeszcze trudniej ...
Żelazowa Wola była celem pierwszego w tym roku maratonu. Nazwa miejscowości jest bardzo adekwatna do skali wyzwań czekających na tegorocznych trasach. Na trasie poza kontaktem z muzyką Chopina podczas oglądania parku, miałem okazję poznać Elizę z Warszawy, liderkę bloga rowerowego Bikestats z roku 2016.
2016
Szlak GreenVelo zamierzałem pokonać jednorazowo na odcinku Pieniężno-Białystok. Koledzy jednak woleli wracać do domu z Białegostoku. Tak też zrobiliśmy, chociaż z powodu trudności terenowych na szlaku przed końcem weekendu dojechaliśmy tylko do Lidzbarka Warmińskiego. Cóż, ten odcinek nie jest dla każdego rowerzysty i nie dla każdego roweru :-)
1050 rocznica Chrztu Polski była dobrym pretekstem aby odwiedzić Gniezno, które znałem dotychczas z perspektywy peronu PKP. Pierwsza stolica Polski z bezcenną katedrą wywarła na mnie i towarzyszącym mi Robercie bardzo duże i dobre wrażenie.
Pierwsza długodystansowa jazda w 2016 roku prowadziła do mazurskiej wsi o nazwie Rapa, gdzie stoi piramida rodu von Fahrenheidów. Wielokrotnie bywalem w jej okolicach, ale nie było mi dane zobaczyć jej na własne oczy. W tej zimowej z nazwy wycieczce towarzyszył mi niezawodny Robert.
2015
Urlopowa jazda w roku 2015 zakładała udział w maratonie GÓRY MRDP prowadzącym śladem pełnego Maratonu Rowerowego Dookoła Polski, który odbędzie się już w roku 2017. Pojechałem, przejechałem w czasie poniżej 4 dób (etap I i etap II) uzyskując tym samym kwalifikację do startu w MRDP 2017 i zwyciężyłem (samego siebie rzecz jasna), bo każdy kto ukończył ten morderczy dystans jest zwycięzcą :-). Wspaniałe towarzystwo, wspaniałe góry, piękna impreza! Dzięki Danielu za wspaniałą trasę.
Narew Tour to maraton u którego podstaw była chęć obejrzenia ... Łomży. Skończyło się zwiedzaniem Białegostoku w nocy, odwiedzinami w Biebrzańskim Parku Narodowym i przejazdem doliną Narwi. Łomża na szczęście też była :-). Jechałem w towarzystwie doskonałych bikerów i był to bardzo sympatyczny wakacyjny wyjazd.
Pierwsza z wakacyjnych dłuższych jazd A.D. 2015 zakładała udział w maratonie PIERŚCIEŃ TYSIĄCA JEZIOR. Jak już się zapisałem i zapłaciłem, to i pojechałem chociaż afrykańskie upały nie sprzyjały turystycznej jeździe. Tą drobną uciążliwość w pełni zrekompensowała wspaniała trasa z mnóstwem zabytków, ciekawych miejsc, pięknych jezior i widoków.
Drugi z tegorocznych maratonów także prowadził po moście który widzicie poniżej. Tym razem jednak to nie on był głównym celem Solanka Maratonu, a uzdrowiska słynące z bogatych źródeł solankowych. Inowrocław i Ciechocinek odwiedziła ekipa elbląskich bikerów, a bohaterem jazdy był Sławek dla którego dystans 440 km okazał się nowym rekordem długości jazdy non-stop na rowerze.
Pierwsza długodystansowa jazda w roku 2015 to zimowa wyrypa wraz z Krzysztofem do Koronowa gdzie zabytkowy most kolei wąskotorowej przerobiono na most pieszo-rowerowy w ciągu drogi dla rowerów Bydgoszcz-Koronowo. Samą drogę aura nam zasypała i oblodziła, ale nie dała rady powstrzymać nas przed obejrzeniem bardzo ładnego mostu.
Ostatnia jazda na ,,długim'' dystansie w roku 2014 to efekt spontanicznie wysłanego maila ze zgłoszeniem do konkursu. Trafiło się jak ślepej kurze ziarno i należało popełnić jazdę do Józefowa pod Warszawą. Mróz i przeciwny wiatr był przeszkodą, ale tylko trochę :-). A tak naprawdę była to jedna z najtrudniejszych jazd w historii mojego rowerowania.
Urlopowe pedałowanie na trasie BB TOUR 2014 to szybka, znacznie szybsza niż w 2010 roku jazda w poprzek Polski i możliwość sprawdzenia się na lekko zmodyfikowanej trasie. Było fajnie i nadspodziewanie łatwo, a okazały medal będzie miłą pamiątką.
Mało okrągła, ale szczęśliwa (trzy siódemki) 777 rocznica założenia Elbląga była pretekstem do wykonania maratonowej jazdy o takiej właśnie długości. Maraton 777 stał się okazją do poprawienia rekordów życiowych dla kilku elbląskich bikerów i do spędzenia weekendu w siodełku.
Pierwsza jazda długodystansowa sezonu 2014 to wycieczka do Wrocławia. Spotkanie z oficerami rowerowymi z całej Polski było dobrym pretekstem :-). Jednak wczesnowiosenny rajd pomimo spokojnej jazdy i ,,przeciętnego'' dystansu okazał się wymagającą przeprawą przez marznącą mgłę, deszcz i grad.
Pod koniec sezonu 2013 popełnilem dość spontaniczną jazdę z Warszawy do Elbląga. Jechałem na Giancie z sakwami, co pod koniec dystansu dało się odczuć w nogach. Ale zobaczyć Ostrołękę - bezcenne :-).
Rok 2013 to sprawdzenie ostatniego odcinka trasy MRDP, czyli okolic Szczecina i całego wybrzeża Bałtyku. To także najgroźniejszy wypadek w historii mojego rowerowania.
Start w MRDP 2013, którego organizatorem jest znany polski ekstremalista Daniel Śmieja to przejechanie zaledwie 1554 km do Starego Sącza i wycofanie się z trasy wyścigu z powodu kontuzji. Mimo wszystko pobiłem swój rekord jazdy non-stop, ale cel był postawiony nieco wyżej :-). Może spróbuję w 2017 roku?
Urlopowa jazda w 2012 roku to samotnie pokonany odcinek DOROHUSK-WAŁBRZYCH (etap I i etap II), czyli sprawdzenie górskiego odcinka trasy maratonu dookoła Polski. Test wypadł ze wszech miar pozytywnie, zarówno człowiek, jak i jego rower sprawowali się bez zarzutu :-).
Rok 2012 to turystyczny wyjazd w maju do Świebodzina, dokąd dojechaliśmy w towarzystwie nowego elbląskiego maratończyka Rafiego. Z tej podróży zapamiętałem przyjemną jazdę z wiatrem w plecy i zupełny brak zmęczenia na mecie w Poznaniu. Wrażeniami innego rodzaju był widok pomnika Chrystusa w Świebodzinie, głównym celu naszej jazdy.
W 2011 r. zrobiliśmy z Robertem krótki rekonesans przebiegu trasy MRDP w Polsce północno-wschodniej i sprawdziliśmy jakie niespodzianki kryje trasa. Można powiedzieć, że poza 3,5 km odcinkiem brukowanym wszystko jest w normie :-). Poza tym wypadem, kontynuowałem odwiedziny u najbliższej rodziny. Tym razem zaproszenie na herbatę przyszło od cioci z Düsseldorfu, toteż tam się wybrałem. Na trasie towarzyszył mi jak zwykle Robert, chociaż nie do samego końca.
Pielgrzymką do Częstochowy przy okazji uzyskaliśmy z prawdziwym elbląskim pogromcą szos Robertem Woźniakiem kwalifikacje do udziału w maratonie BAŁTYK-BIESZCZADY TOUR (cz.I i cz.II) czyli następcy sławnego Imagis Tour. Impreza ta zaprzątała moją uwagę od 2007 roku, ale nie miałem odwagi sam w niej wystartować. Udział kolegi pomógł mi w podjęciu jedynie słusznej decyzji :-).
Zanim jednak stanęliśmy w tym roku (2010) na starcie jazdy w poprzek Polski należało nieco się przygotować do tego przejazdu. Dlatego też treningowo pojechaliśmy do mojej cioci w Grudusku na pyszną herbatę :-). Spokojna jazda na dystansie 421 km pozwoliła mi wybrać rower do jazdy na BB Tour.
Kolejny sprawdzian formy i przy okazji odporności na upał nastąpił podczas maratonu VistulaTour na dystansie 521 km. Nie byłbym sobą, gdybym nie wykorzystał tego wyjazdu turystycznie na obejrzenie centrum Włocławka oraz Płocka z urokliwą starówką. Przejechanie tej trasy w dość ekstremalnych warunkach pogodowych pozwoliło mi ze spokojem czekać na start BB Tour.
Wiedziałem, że tylko awaria sprzętu lub kontuzja mogą mi uniemożliwić pokonanie 1008 km w limicie czasu 72h. Nic takiego nie nastąpiło i na mecie w Ustrzykach Górnych mogłem się cieszyć z osiągniętego wyniku (65h 8min) :-).